Prevence rizikového chování
Elektronická schránka důvěry
Život není vždycky jednoduchý a možná i ty máš nějaké trápení nebo problém, se kterým si nevíš rady, a nemáš zatím odvahu se s ním osobně na někoho obrátit. Právě proto je tu pro vás tato elektronická schránka důvěry.
Do schránky důvěry můžeš napsat vzkaz nebo krátký popis svého trápení, o kterém se zatím bojíš nebo stydíš mluvit osobně, případně nemáš nikoho, komu se s ním můžeš svěřit. To není žádná slabost ani ostuda, protože se to může stát každému z nás. Někdy ať děláme, co děláme, dostáváme se do situace, se kterou si nevíme rady. Nebo se může stát, že člověk šlápne „vedle“, provede nějakou věc, které hned vzápětí začne litovat, případně se stane svědkem situace, kdy provede nějakou hloupost někdo jiný.
Ke vzkazům schránky důvěry má přístup ředitel školy a členové školního poradenského pracoviště a mohou tě potom kontaktovat či vyhledat. Rádi si s tebou o všem popovídáme a společně se pokusíme najít řešení.
Věříme, že najdeš odvahu nám o svých potížích napsat nebo se na nás obrátit osobně.
“Jak se říkává – jediný problém, který se nedá vyřešit je ten, o kterém nikdo neví.”
Naše škola se zapojila do projektu Nenech to být (NNTB)
Co je NNTB?
“Nenech to být” je internetový systém a mobilní aplikace bojující proti šikaně a vylučování z kolektivu na školách po celé ČR. S podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy přinášíme efektivní způsob odhalování těchto problémů ještě v jejich zárodku. To vše za spolupráce s Linkou bezpečí a Pedagogicko-psychologickou poradnou Brno.
Odkaz na NNTB
Dále se naše škola se zapojila do projektu Desatero pro primární prevenci. Jedná se o projekt podporovaný MŠMT.
Webové odkazy
- Dopravní výchova (Besip)
- Dopravní výchova (ŠKODA AUTO)
- Dopravní výchova (Markétina dopravní výchova)
- Dětské krizové centrum - Dětské krizové centrum je nestátní nezisková organizace specializovaná na odbornou pomoc týraným, sexuálně zneužívaným či zanedbávaným dětem (syndrom CAN). DKC je stále jediné pracoviště v ČR specializované na pomoc sexuálně zneužitým dětem. Kromě poskytování služeb ohroženým dětem a jejich rodinám se snaží působit i na poli prevence a vydávají preventivní materiály. Prevence zahrnuje zejména aktivity související s procesem socializace, sociální integrace, sociálních dovedností a kompetencí, dále se jedná o změnu podmínek (společenských, ekonomických aj.) pro dítě, které ho ohrožují.
- Linka bezpečí - Sdružení Linka bezpečí bylo založeno za účelem pomoci dětem a mladým lidem nejen v jejich obtížných životních situacích, ale i při jejich každodenních starostech a problémech.
- Prevencí k bezpečí - Policie východočeského regionu zhotovila 14 preventivních videospotů se 6 preventivními tématy, která jsou zaměřena na prevenci kriminality a rizikové jevy ve společnosti.
- Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje
- Oblastní charita Jičín
- Poskytované služby:
- Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi
- Podpora rodin v rámci SPOD (sociálně právní ochrany dětí)
- Náhradní rodinná péče
- Dobrovolnictví
- Nízkoprahové kluby
- Laxus o. s. - Laxus o. s. je profesionální organizace zřizující odborné programy, které vytvářejí základ sítě služeb pro uživatele drog a jejich blízké především na území středních a východních Čech, s cílem minimalizovat negativní dopady užívání drog.
- Saferinternet - Projekt Národního centra bezpečnějšího internetu (neziskové nevládní sdružení), který usiluje o zvyšování povědomí o bezpečnějším užívání internetu. Podporuje vzdělávání v této oblasti, a to zejména dětí, kterým ubližuje nevhodné a závadné chování na internetu. Poskytuje pomoc, působí proti šíření ilegálního, zejména pedofilního a extremistického obsahu na internetu.
- Semiramis z.ú. - SEMIRAMIS z.ú. je profesionální organizace s dlouholetou tradicí v poskytování odborných služeb, zaměřených na závislostní a další rizikové chování.
- PROSTOR PRO - Jedná se o obecně prospěšnou organizaci, která nabízí preventivní programy SPIRÁLA. Hlavním cílem je předcházet rizikovému chování žáků, snižovat negativní projevy a eliminovat u nich další rozvoj rizikového chování. Dále nabízí webovou aplikaci NEMÁ TO NA ČELE, která je volně přístupná rodičům i učitelům. Jedná se o průvodce řešením šikany. Pomáhá včas a správně řešit šikanu mezi žáky. naleznete v ní:
- základní informace o šikaně,
- individualizovaný test příznaků šikany,
- doporučení pro rodiče i učitele, jak s obětí šikany vhodně komunikovat,
- průvodce konkrétním řešením,
- mapu dostupné odborné pomoci.
- Aplikace je volně přístupná na adrese: www.nematonacele.cz.
Legislativa upravující prevenci rizikového chování dětí a mládeže
- Národní strategie primární prevence rizikového chování dětí a mládeže na období 2019 – 2027
- Akční plán realizace Národní strategie primární prevence rizikového chování dětí a mládeže na období 2023 – 2025
- Koncepce školské primární prevence rizikového chování dětí a mládeže Královéhradeckého kraje na období 2019-2024
- Metodické doporučení k primární prevenci rizikového chování u dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních č.j. 21291/2010-28 (+ přílohy)
- Metodický pokyn ministryně školství, mládeže a tělovýchovy k prevenci a řešení šikany ve školách a školských zařízeních (č.j. MSMT-21149/2016)
- MP k zajištění bezpečnosti ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních zřizovaných MŠMT, č.j. 37 014/2005
- Pravidla pro rodiče a děti k bezpečnějšímu užívání internetu čj. 11 691/2004-24
- Spolupráce předškolních zařízení, škol a školských zařízení s Policií ČR při prevenci a při vyšetřování kriminality dětí a mládeže a kriminality na dětech a mládeži páchané čj. 25 884/2003-24
- Vnitřní směrnice „Školní řád" (součástí Pravidla pro hodnocení vzdělávání žáků)